Historie - Vázanky.com - Kravaty, manžetové knoflíčky, svatební vesty

Rychlý kontakt
My status
Aktuálně
Facebook
Od 1. ledna 2012 jsou Vázank.com na sociální sití Facebook, staňte se našimi přáteli a sledujte aktuální informace.

Historie

"Dobře uvázaná kravata je první vážnou věcí v životě."
Oscar Wilde

chorvatský voják

Historie kravaty začíná roku 1635, kdy do Paříže dorazil oddíl 6000 chorvatských vojáků podpořit francouzského krále Ludvíka XIII. Jejich tradiční oblečení zahrnovalo i barevný šátek, který měli uvázaný okolo krku. Tyto šátky byly vyrobeny z různého materiálu - od hrubé látky u prostých vojáků až po jemnou bavlnu a hedvábí, které nosili důstojníci. V roce 1661 král Ludvík XIV. oficiálně ustavil funkci královského "cravitiera", člověka, jehož úkolem bylo pomáhat králi při vázání kravaty.

 

George Brian Brummel

Na přelomu 18. a 19. století se do vývoje kravat nesmazatelně zapsal angličan George Brian Brummel. Podle Brummela se každý - nezávisle na majetku, původu nebo vzdělání - může stát gentlemanem tak, že bude nosit jednoduchý tmavý oblek s kravatou. Jedinou součástí pánského odívání, která mohla - a měla - vyjadřovat osobnost vlastníka a jeho příslušnost ke společenské skupině, se stala právě kravata.

Na samém konci 19. století se po celém světě nosily kravaty, vázání kravat té doby se již začalo blížit soudobému - kravata byla jednou obtočena okolo krku a uvázána do uzlu.

V 70. letech minulého století vázanky opět pevně zaujaly své postavení. Objevily se extrémně široké kravaty se vzory pop-artu. Kravata s Warholovým obrazem Marilyn Monroeové je výstižným příkladem tohoto období.

Muži, kteří nosí kravaty, jsou pokládáni za více důvěryhodné a lépe finančně zajištěné. A následně muži, kteří chtějí být úspěšní, musí brát nošení kravat naprosto vážně. Kravaty by rozhodně měla barevně ladit s oblečením.

Světoví módní návrháři rychle reagovali na renesanci vázanek. Kravata od renomovaného evropského návrháře se stala výrazem postavení a úspěchu. Mezi nejuznávanější značky vázanek té doby patřily Pierre Cardin a Yves Saint Laurent. Velmi rychle se začaly prosazovat i kravaty italských módních tvůrců, jako byli Armani, Gucci, Versace, Zegna a Dolce & Gabbana, kteří udávají módní směr na začátku 21. století po celém světě.